Racing Fixtures & Principal Race Schedule (JRA)

2017

  • March

    Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3 4
    5
    6 7 8 9 10 11
    Hanshin Spring Jump (J-G2)
    Kinko Sho (G2)
    12
    Laurel R.C. Sho
    Nakayama Himba Stakes (G3)
    Hochi Hai Fillies' Revue
    (Japanese 1000 Guineas Trial) (G2)
    13 14 15 16 17 18
    Chunichi Sports Sho
    Falcon Stakes (G3)
    19
    Fuji TV Sho Spring Stakes
    (Japanese 2000 Guineas Trial) (G2)
    Hanshin Daishoten (G2)
    20
    Flower Cup (G3)
    21 22 23 24 25
    Nikkei Sho (G2)
    Mainichi Hai (G3)
    26
    March Stakes (G3)
    27 28 29 30 31    
  • April

    Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
              1
    Lord Derby Challenge Trophy (G3)
    2
    Osaka Hai (G1)
    3 4 5 6 7 8
    New Zealand Trophy
    (NHK Mile Cup Trial) (G2)
    Sankeisports Hai
    Hanshin Himba Stakes (G2)
    9
    Oka Sho
    (Japanese 1000 Guineas) (G1)
    10 11 12 13 14 15
    Nakayama Grand Jump (J-G1)
    Antares Stakes (G3)
    16
    Satsuki Sho
    (Japanese 2000 Guineas) (G1)
    17 18 19 20 21 22
    Fukushima Himba Stakes (G3)
    23
    Sankei Sports Sho Flora Stakes
    (Japanese Oaks Trial) (G2)
    Yomiuri Milers Cup (G2)
    24 25 26 27 28 29
    TV Tokyo Hai Aoba Sho
    (Japanese Derby Trial) (G2)
    30
    Tenno Sho (Spring) (G1)
  • May

    Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5 6
    Kyoto Shimbun Hai (G2)
    7
    NHK Mile Cup (G1)
    Niigata Daishoten (G3)
    8 9 10 11 12 13
    Keio Hai Spring Cup (G2)
    14
    Victoria Mile (G1)
    15 16 17 18 19 20
    Heian Stakes (G3)
    21
    Yushun Himba
    (Japanese Oaks) (G1)
    22 23 24 25 26 27
    Kyoto High-Jump (J-G2)
    28
    Tokyo Yushun
    (Japanese Derby) (G1)
    Meguro Kinen (G2)
    29 30 31        
  • June

    Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2 3
    Naruo Kinen (G3)
    4
    Yasuda Kinen (G1)
    5 6 7 8 9 10
    11
    Epsom Cup (G3)
    Mermaid Stakes (G3)
    12 13 14 15 16 17
    18
    Unicorn Stakes (G3)
    Hakodate Sprint Stakes (G3)
    19 20 21 22 23 24
    Tokyo Jump Stakes (J-G3)
    25
    Takarazuka Kinen (G1)
    26 27 28 29 30    
  • July

    Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
              1
    2
    Radio Nikkei Sho (G3)
    CBC Sho (G3)
    3 4 5 6 7 8
    9
    Tanabata Sho (G3)
    Procyon Stakes (G3)
    10 11 12 13 14 15
    16
    Hakodate Kinen (G3)
    17 18 19 20 21 22
    23
    Toyota Sho Chukyo Kinen (G3)
    Hakodate Nisai Stakes (G3)
    24 25 26 27 28 29
    Kokura Summer Jump (J-G3)
    30
    Ibis Summer Dash (G3)
    Hokkaido Shimbun Hai
    Queen Stakes (G3)
    31            
  • August

    Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4 5
    6
    Leopard Stakes (G3)
    Kokura Kinen (G3)
    7 8 9 10 11 12
    13
    Sekiya Kinen (G3)
    Elm Stakes (G3)
    14 15 16 17 18 19
    20
    TV Nishinippon Corp. Sho
    Kitakyushu Kinen (G3)
    Sapporo Kinen (G2)
    21 22 23 24 25 26
    Niigata Jump Stakes (J-G3)
    27
    Niigata Nisai Stakes (G3)
    Keeneland Cup (G3)
    28 29 30 31      
  • September

    Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1 2
    Sapporo Nisai Stakes (G3)
    3
    Niigata Kinen (G3)
    Kokura Nisai Stakes (G3)
    4 5 6 7 8 9
    Shion Stakes
    (Shuka Sho Trial) (G3)
    10
    Keisei Hai
    Autumn Handicap (G3)
    Sankei Sho Centaur Stakes (G2)
    11 12 13 14 15 16
    Hanshin Jump Stakes (J-G3)
    17
    Kansai Telecasting Corp. Sho
    Rose Stakes
    (Shuka Sho Trial) (G2)
    18
    Asahi Hai St. Lite Kinen
    (Japanese St. Leger Trial) (G2)
    19 20 21 22 23
    24
    Sankei Sho All Comers (G2)
    Kobe Shimbun Hai
    (Japanese St. Leger Trial) (G2)
    25 26 27 28 29 30
    Sirius Stakes (G3)
     
  • October

    Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
                1
    The 8th Leg of Global Sprint Challenge Sprinters Stakes (G1)
    2 3 4 5 6 7
    Saudi Arabia Royal Cup (G3)
    8
    Mainichi Okan (G2)
    9
    Kyoto Daishoten (G2)
    10 11 12 13 14
    Ireland Trophy Fuchu Himba Stakes (G2)
    15
    Tokyo High-Jump (J-G2)
    Shuka Sho (G1)
    16 17 18 19 20 21
    Fuji Stakes (G3)
    22
    Kikuka Sho
    (Japanese St. Leger) (G1)
    23 24 25 26 27 28
    Artemis Stakes (G3)
    Mainichi Broadcast.
    Swan Stakes (G2)
    29
    Tenno Sho (Autumn) (G1)
    30 31          
  • November

    Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
    KBS Kyoto Sho Fantasy Stakes (G3)
    4
    Keio Hai Nisai Stakes (G2)
    5
    Copa Republica Argentina (G2)
    Miyako Stakes (G3)
    6 7 8 9 10 11
    Tokyo Chunichi Sports Hai
    Musashino Stakes (G3)
    Daily Hai Nisai Stakes (G2)
    Kyoto Jump Stakes (J-G3)
    12
    Queen Elizabeth II Cup (G1)
    Fukushima Kinen (G3)
    13 14 15 16 17 18
    Tokyo Sports Hai Nisai Stakes (G3)
    19
    Mile Championship (G1)
    20 21 22 23 24 25
    Radio Nikkei Hai Kyoto Nisai Stakes (G3)
    26
    Japan Cup
    (International Invitational) (G1)
    Keihan Hai (G3)
    27 28 29 30      
  • December

    Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1 2
    Sports Nippon Sho Stayers Stakes (G2)
    Challenge Cup (G3)
    3
    Champions Cup (G1)
    4 5 6 7 8 9
    Chunichi Shimbun Hai (G3)
    10
    Capella Stakes (G3)
    Hanshin Juvenile Fillies (G1)
    11 12 13 14 15 16
    Turquoise Stakes (G3)
    17
    Asahi Hai Futurity Stakes (G1)
    18 19 20 21 22 23
    Nakayama Daishogai (J-G1)
    Hanshin Cup (G2)
    24
    Arima Kinen (The Grand Prix) (G1)
    25 26 27 28
    Hopeful Stakes (G1)
    29 30 31

G1, 2, 3 : Graded 1, 2, 3
J-G1, 2, 3 : Jump (Steeplechase) Graded 1, 2, 3

Racing